Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka v 2.oddelení.
Deň mlieka v 2.oddelení
- 11
Deň mlieka v 1. oddelení ŠKD
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň mlieka v 1. oddelení ŠKD.
Dnešný Deň mlieka sme si v školskom klube detí rôznymi aktivitami a hrami pripomenuli, aké je mlieko zdravé a potrebné pre náš život.
45
Slnečnica
Do fotogalérie bol pridaný nový album Slnečnica .
7V škole nám rozkvitli slnečnice vďaka deťom z druhého oddelenia ŠKD.
Didaktické hry
Dňa 20.9.2024 sa uskutočnili didaktické hry žiakov 1.stupňa. Ráno začalo skúškou 3 krát zazvonením na zvonček evakuáciou školy v prípade ohrozenia – postup opustenia školy, miesto zhromaždenia, presun do bezpečného priestoru, varovné signály.
Teoretickú časť didaktických hier sme začali v triedach, kde sme sa venovali témam:
- Riešeniu mimoriadnych situácií
- Zdravotnej príprave
- Pohyb a pobyt v prírode a jej ochrana
Pripomenuli sme si dôležité čísla na privolanie prvej pomoci, ako sa správne telefonuje, čo nájdeme v lekárničke, ako poskytnúť prvú pomoc.
Akcia sa deťom veľmi páčila a užili si ju.
PaedDr. Iveta Ondiková
riaditeľka školy
34
Európsky týždeň mobility
Európsky týždeň mobility sa každoročne koná od 16. do 22. septembra.
V školskom klube detí sme sa rôznymi formami a metódami snažili deťom pripomínať, že doprava môže byť aj ekologickejšia, keď budeme pri cestovaní viac využívať verejnú dopravu namiesto individuálnej automobilovej dopravy a tiež viac chodiť peši alebo jazdiť na kolobežke, či na bicykli.
Počas celého týždňa sme robili s deťmi zaujímavé aktivity: Dopravné prostriedky sme delili na ekologické a neekologické, deti hrali pexeso o dopravných značkách, hádali hádanky o doprave, tvorili dopravné prostriedky z rôznych stavebníc a z prírodného materiálu, bicykel dotvárali farebným papierom, vypracovali pracovné listy a doplňovačky o doprave, hrali hry – Autoškola a Bingo a rôzne pohybové hry s dopravnou tematikou, skladali puuzle o doprave, vyskúšali si jazdu zručnosti na kolobežke a na bicykli, kde prekonávali pripravené prekážky, naučili sme sa básničky a spievali sme pesničky o bezpečnosti na ceste.
V závere sme si v prezentácii pripomenuli dôležité informácie o bezpečnej jazde na bicykli a všetky aktivity sme uzavreli kvízom, v ktorom sme si overili, čo sme sa naučili.
112
JEŽKO
Do fotogalérie bol pridaný nový album JEŽKO.
12Tvorba detí z druhého oddelenia ŠKD v rámci tématickej oblasti výchovy Sebarozvoj a svet práce.
Ježko z odpadového materiálu a z farebného papiera
Do fotogalérie bol pridaný nový album Ježko z odpadového materiálu a z farebného papiera.
V rámci tematickej oblasti Sebarozvoj a svet práce sme s deťmi v 1. oddelení ŠKD vyrobili pekných ježkov k kartónu a z farebného papiera. Inšpirovali sme sa farbami jesene a tak aj naši ježkovia majú pichliače z farebných listov.
11
Labák Zážitkového centra vedy a techniky
Informačný a vzdelávací inštitút v spolupráci so Základnou školou Nižný Hrušov v utorok 11.septembra 2024 pripravil a zrealizoval pre šikovných štvrtákov labák – workshop Zážitkového centra vedy a techniky. Deti na labáku používali drevené a kovové hlavolamy, balančnú dosku, magnetickú dráhu, tangramy, kaleidoskop, balancujúcu žabu, programovateľný robot a pod. Formou hry mali deti možnosť všetko si vyskúšať a prísť na mechanizmus, akým daná vec. Na workshope boli použité prvky hry a vzdelávania.
Hlavným cieľom projektu je popularizovať technické vedy, edukatívnymi hračkami prezentovať najzaujímavejšie javy v oblasti fyziky, matematiky a techniky. Projekt umožní zvýšiť všeobecný záujem o vedu v spoločnosti, bude motivovať mladých ľudí k štúdiu technických odborov a prírodných vied. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Nadácie ESET.
34
Prvý deň v školskej lavici
Už je to tu! Prvé dni v školskej lavici deti potrebujú povzbudiť, že všetko v škole zvládnu hravo . Hneď prvý deň v škole ukázali aj naši prváci, že prišli naozaj šikovní žiaci, ktorí veľa vedia a chcú sa ešte všeličo naučiť. Pracovali s radosťou a nadšením.
Prváčikom prajem, aby tak ako aj v dnešný deň, mali úsmev na tvári a želám im úspešný štart do života veľkého školáka.
PaedDr. Iveta Ondiková
riaditeľka školy
12
Udržateľný štart do nového školského roka – viete, ako správne triediť obaly zo školských potrieb?
Začiatok školského roka pre deti znamená nový kolotoč úloh a povinností. Rodičia ho majú poväčšine spojený s nákupom školských potrieb, ktoré budú v novom ročníku ich ratolesti potrebovať. Od zošitov, písacích potrieb až po gumy, strúhadlá, pravítka či ďalšie pomôcky. Tento štart so sebou prináša aj množstvo odpadu, najmä z obalov, v ktorých sú školské potreby balené. Na dôležitosť správneho triedenia týchto pomôcok a obalov z nich – nielen na začiatku, ale počas celého školského roka, upozorňuje organizácia zodpovednosti výrobcov ENVI - PAK.
Koľko stojí výbava školáka?
Začiatkom školského roka majú rodičia pomerne vysoké výdavky spojené s nákupom školských potrieb. Odhaduje sa, že investícia do školskej výbavy je v priemere 50 eur, pričom do týchto výdavkov nie je zarátaný nákup školskej tašky. V prípade prvákov a prváčok môže byť táto investícia ešte o niečo vyššia. Netreba však zabúdať na to, že začiatok nového školského roka nemusí automaticky znamenať aj všetko nové. Pomôcky a potreby, ktoré sú ešte vhodné, je treba užívať dovtedy, kým plnia svoj účel. Má to význam nielen v ekonomickej, ale aj environmentálnej rovine.
Dominuje plast a papier
Takmer všetky školské pomôcky sú balené do obalov – najčastejšie plastových alebo papierových, ktoré plnia ochrannú funkciu. Ak už spomínané pomôcky nakúpime, je dôležité, aby boli obaly z nich po rozbalení správne vytriedené. Plastové obaly, v ktorých sú balené fixky, pravítka alebo strúhadlá, ale aj zničené obaly na zošity, patria do žltých nádob na plastový odpad. Papierové obaly, ako sú obaly od niektorých výtvarných pomôcok či farebných papierov, patria do modrých kontajnerov. Množstvo produktov je balených do kombinácie viacerých obalov – primárne do kombinácie papierových a plastových obalov – tie potom treba vytriediť každé zvlášť.
„Správne triedenie odpadu je prvým krokom k efektívnej recyklácii. Je dôležité, aby rodičia a aj ich deti pochopili, že všetky obaly zo školských potrieb treba správne vytriediť a všetko, čo sa od seba dá oddeliť, treba vytriediť samostatne,“ vysvetľuje Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie ENVI - PAK a pokračuje: „Nielen obaly zo školských pomôcok, ale aj samotné školské pomôcky sa stávajú odpadom v tom okamihu, ako nám doslúžia. Napríklad zlomené pravítko, ktoré sa už nedá použiť, treba vyhodiť do plastov. Zapísané zošity, ktoré už nepotrebujeme, by mali byť vytriedené do nádoby na papier. Vypísané fixky, nefunkčné gumy, tuhy z pera alebo ceruzky, s ktorými sa už nedá kresliť, sa vytriediť nedajú, preto patria do čierneho kontajnera na zmesový odpad.“
Naučme deti triediť odpad už v útlom veku
Výchova k ekologickému správaniu by mala začať už v detstve. Je dôležité, aby aj deti pochopili význam triedenia odpadu. ENVI - PAK dlhodobo podporuje vzdelávanie v tejto oblasti a organizuje rôzne kampane a aktivity pre školy, kde deti motivujú k zodpovednému environmentálnemu správaniu.
„Nie nadarmo sa vraví, že deti sú naša budúcnosť, a preto je nevyhnutné, aby sme im ukázali správny prístup k ochrane planéty. Triedenie odpadu je jednoduchý, ale veľmi dôležitý krok, s ktorým môže začať každý, nech je to škôlkar, školák alebo dospelý. A dospelí by mali dbať na to, aby deti pochopili dôležitosť triedenia už v útlom veku,“ uzatvára Katarína Kretter.
Slávnostné otvorenie školského roka 2024/2025
- 25